Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 195256
This side by side Craftsman style duplex plan features a modern and open layout designed for comfortable living. The master bedroom is complete with a walk-in closet and ensuite, and the two other bedrooms make it perfect as a home for family life. Each unit features its own single car garage, laundry room, and main floor powder room. An optional unfinished basement foundation also gives the option of a recreation room or extra bedrooms. Total Living Area: Main Floor Area 1176 sq.ft.; Second Floor Area 1668 sq.ft.; Basement Area 1176 sq.ft.; Garage Area 492 sq.ft.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 588 | 8' 0" |
| Second Floor Area | 834 | 8' 0" |
| Basement Area | 588 | 8' 0" |
| Garage Area | 246 | 9' 6" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bathrooms | 2 |
| Half Bathrooms | 1 |
| Bedrooms | 3 |
| Garages | One Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Duplex House Plans, Two Story Duplex Plans, Canadian Duplex Plans |
| Finished Square Feet | 2844 |
| Width | 41' 0" |
| Depth | 46' 0" |
| ArchitecturalStyles | |
| External Wall Finishes | Shingle Siding, Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 31' 6" |
| Roof Pitch | 6/12 |
| Foundation Types | Basement |